RECENZE

Jižní Čechy teď, INTERSALON 2021

TZ-INTERSALON 2021, 25. ROČNÍK ROČNÍK MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKY SOUČASNÉHO VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

25. ročník INTERSALONU AJV ,,In the moment“

Téma letošního INTERSALONU ,,inspirace fotografií, nebo inspirace okamžikem“ bylo formulováno zejména s ohledem na místo jeho konání, kterým je Muzeum české fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci. Je nutné podotknou, že 200 let vzájemného ovlivňování, vzájemných iniciací přispělo ke vzniku plodného a mnohdy inspirativního soužití. Formát závěsných uměleckých děl byl omezen na 100 x 70, nebo 70 x 100 cm. U prostorových instalací nikoliv. INTERSALON je zároveň soutěžní přehlídka současného výtvarného umění, takže odborná porota udělila celkem 6 cen včetně ceny mimořádné. Pořadatelem výstavy je Asociace jihočeských výtvarníků ve spolupráci se vzdělávacím a kulturní centrem Jindřichův Hradec a Muzeem fotografie a moderních obrazových médií. AJV je výběrovým sdružením profesionálních výtvarných umělců a teoretiků Jihočeského kraje. Posláním je rozvíjení všeoborových aktivit v oblasti výtvarné tvorby a prezentace jejich výsledků formou výstav, se zvláštním přihlédnutím k možnostem mezinárodních kontaktů, jejichž výsledkem je každoroční výstava INTERSALON AJV.  Snahou AJV je přinášet neustále nové podněty, nejen v rámci komunikace na poli profesní umělecké scény, ale také obohacovat kulturní život v rámci Jihočeského kraje. U zrodu myšlenky pořádat každoročně mezinárodní přehlídku současného výtvarného umění stálo tehdy přesvědčení, že aktivita tohoto druhu je velmi užitečnou, ne-li zcela nezbytnou formou komunikace naší výtvarné obce s okolním světem a veřejností.  Domníváme se, že tato prvotní idea za dobu trvání INTERSALONU neztratila nic ze své původní aktuálnosti. Výstava INTERSALON AJV je stále nejen důležitou součástí společenského kulturního dění v jihočeském kraji, ale i specifickou možností veřejné publicity současných výtvarných trendů i významnou kritickou platformou. Během uplynulých 25 let se výstav INTERSALON AJV zúčastnilo více než 1500 výtvarných umělců z 27 zemí světa.  INTERSALON AJV je tedy svým rozsahem a počtem zúčastněných autorů mimořádným projektem nejen v jihočeském regionu, ale i v rámci ČR. První ročníky se konaly v DK Metropol v Českých Budějovicích později v Jihočeském Muzeu a s jeho rekonstrukcí začal INTERSALON využívat možnosti jiných měst. Ať už to byl Písek, Pasov, Želeč, Tábor. Do Českých Budějovic se vrátil před 7 lety výstavou ve Wortnerově domě Alšovi jihočeské galerie a od roku 2015 našel zázemí v Galerii Mariánská v Českých Budějovicích. Letošního jubilejního ročníku se účastní celkem 62 autorů z Česka, Slovenska, Moldávie, Rumunska, Slovinska, Makedonie, Rakouska, Německa a Itálie. Záštitu nad tímto ročníkem převzali Hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba a náměstek Hejtmana Mgr. Pavel Klíma.  Věříme, že i ten letošní ročník najde cestu k vám divákům a přinese svou tvůrčí rozmanitostí jednotlivých autorů ten pravý umělecký zážitek.

TZ-INTERSALON 2020, 24. ROČNÍK ROČNÍK MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKY SOUČASNÉHO VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 24. 9. 2020

24. ročník mezinárodní přehlídky umění INTERSALON

Galerie Prácheňského muzea v Písku

středa 30. září – 8. listopadu; 9,00 – 18,00 mimo pondělí

V Galerii Prácheňského muzea se v těchto dnech době pilně chystá mezinárodní přehlídka současného výtvarného umění s názvem INTERSALON, kterou každoročně pořádá Asociace jihočeských výtvarníků. V letošním roce se koná již 24. ročník. Za dobu existence INTERSALONU se na přehlídkách vystřídalo více než 1500 umělců z 27 zemí světa. Letošní téma vystavených děl zní ČAS a inspirací zadání jsou věžní hodiny umístěné právě v Prácheňském muzeu, tedy v místě kde bude 24. ročník realizován.

Co se přesně skrývá pod značkou INTERSALON, objasňuje předseda AJV Vít V. Pavlík: „Prvotní idea, která vznikla již před čtyřiadvaceti lety, byla iniciována z potřeby našich umělců, konfrontovat svou tvorbu se zahraničními kolegy. Jsem velmi rád, že jsme tuto tradici udrželi, protože  znám mnoho projektů, které po pár letech skončily. INTERSALON se postupně stal jednou z nejrozsáhlejších výstav, která prezentuje více uměleckých oborů. Pro letošní ročník jsme vybrali téma Čas a rozměr obrazů 50 x 70 cm. Myšlenka zaměřit INTERSALON na určité téma, či dát vystaveným dílům jednotný rozměr vznikla asi před 10 lety. Do té doby se jednalo opravdu o salon, kde každý umělec prezentoval svou tvorbu.“ Pro výstavu v Písku bylo vybráno více než čtyřicet autorů z Čech, Německa, Itálie či Rumunska. Ze zahraničních autorů stojí za zmínku určitě univerzitní profesor Hans Benesch či předseda Profesního sdružení umělců Dolního Bavorska Hubert Huber. Z rumunských umělců lze upozornit například na uznávaného postmoderního malíře Liviu Nedelcu. I z výtvarných disciplín se mohou návštěvníci těšit na opravdu pestrý výběr. Zastoupeny budou obory: malba, kresba, grafika, plastika, ale i design. 

 Asociace jihočeských výtvarníků je výběrovým sdružením profesionálních výtvarných umělců a teoretiků Jihočeského kraje. Posláním je rozvíjení všeoborových aktivit v oblasti výtvarné tvorby a prezentace jejich výsledků formou výstav, se zvláštním přihlédnutím k možnostem mezinárodních kontaktů. Snahou AJV je přinášet neustále nové podněty, nejen v rámci komunikace na poli profesní umělecké scény, ale také obohacovat kulturní život v rámci Jihočeského kraje.

Současná nepříznivá epidemiologická situace bohužel neumožní uskutečnit plánovanou vernisáž. Výstava mezinárodního umění bude probíhat od 30. září do neděle 8. listopadu.  

Předseda AJV:

Mgr. Vít V. Pavlík, pavlik@ajv.cz, 724 792 799

Kurátorka:

Bc. Martina Měřičková, merickova@prachenskemuzeum.cz, 382 20 11 12, 728 101 790

Ředitel muzea:

PhDr. Jiří Prášek, prasek@prachenskemuzeum.cz, 382 201 114, 739 203 424

TZ- INTERSALON 2019,  23. ROČNÍK MEZINÁRODNÍ PŘEHLÍDKY SOUČASNÉHO VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

30 let od „Sametu“, 30 let od pádu „Železné opony“… Umění jako odraz doby? Definice povýtce předrevoluční. Jak odrážet tuto dobu?

ROTO-MOTO. ROTO  odvozeno od „otáčet se“ jako se otáčely gigantické špulky při navíjení hraničních drátů před 30 lety,  MOTO, silné motory tehdejších navijáků, dohromady pak: časy se mění? Domnívala jsem se, že poctivý tvůrčí přístup členů AJV (a jejich pečlivě vybíraných hostů),  v přehlídce profilované stejně jako před rokem opět pouze formátem 50×50 cm, je třeba orientovat rovněž tematicky. A pozvednout tak úroveň každoroční výtvarné přehlídky zase o stupínek výše. Vždyť: úspěšně se popasovat s námětem: to byl základ pravého mistrovství ve všech historických epochách. Nešlo mi tedy rozhodně o jakýsi pokus o výtvarný koncept. Část ze 78 vystavujících téma respektovala a u ostatních je to druhdy obtížně rozpoznatelné. Intersalon tak už není jen klasickou výtvarnou přehlídkou, přesáhl sám sebe. 3 desetiletí doby trvání Intersalonu, 3 desetiletí trpělivé práce, se zúročují.  A je to především zásluhou těch, kteří se při plném profesním vytížení  a z nichž někteří již nejsou mezi námi, podíleli na výběru autorů, organizaci, instalaci, přípravě katalogu atd. atd. Jde prostě o velkou mezinárodní přehlídku klasického výtvarného umění, která je již svým způsobem raritou. A mně nezbývá než popřát: dámy a pánové, ať se špulky točí! Rototour!

Doc. Irena Mádlová, PhD.

INTERSALON 2019

(z lat.Tempora mutantur)

 30 let od „Sametu“, 30 let od pádu „Železné opony“… Umění jako odraz doby? Definice povýtce předrevoluční. Jak odrážet tuto dobu? Jak se neutopit v bramboračce? Všeho je tak nějak příliš, přes moc, i umělců je příliš a to zejména výtvarných.  Muzikanta by vypískali nebo neposlouchali, po galeriích nebo kavárnách visí ledacos pod jednotícím Prázdno a Nuda. A zároveň jako by z výtvarného umění postupně mizelo to hlavní, a to je řemeslo. Dokonalá znalost výtvarných technik, dříve základní podmínka pro tvůrčí práci, samozřejmě spolu s talentem, byla podloudně nahrazena komunikačním aspektem umění. A to ve smyslu: budeme komunikovat umění dumáním. Můžeme za to my, teoretici. Obraz, socha, fotografie, grafika postupně ztrácí své jedinečné postavení svébytného artefaktu, musí být totiž posvěceno, „do této doby se hodí či nehodí“ …posuzujeme my, teoretici, my to totiž víme nejlépe.

C.K. Rotora mototour…

A tak jsem se i já, jako výtvarná teoretička, pokusila něco podsunout Asociaci jihočeských výtvarníků. A to něco je téma ROTO-MOTO. ROTO  odvozeno od „otáčet se“ jako se otáčely gigantické špulky při navíjení hraničních drátů před 30 lety,  MOTO, silné motory tehdejších navijáků, dohromady pak: časy se mění? Domnívala jsem se, že poctivý tvůrčí přístup členů AJV (a jejich pečlivě vybíraných hostů),  v přehlídce profilované stejně jako před rokem opět pouze formátem, je třeba orientovat rovněž tematicky. A pozvednout tak úroveň každoroční výtvarné přehlídky zase o stupínek výše. Vždyť: úspěšně se popasovat s námětem: to byl základ pravého mistrovství ve všech historických epochách. Nešlo mi tedy rozhodně o jakýsi pokus o výtvarný koncept. Část ze 78 vystavujících téma respektovala a u ostatních je to druhdy obtížně rozpoznatelné. Intersalon tak už není jen klasickou výtvarnou přehlídkou, přesáhl sám sebe. 3 desetiletí doby trvání intersalonu, 3 desetiletí trpělivé práce, se zúročují.  A je to především zásluhou těch, kteří se při plném profesním vytížení  a z nichž někteří již nejsou mezi námi, podíleli na výběru autorů, organizaci, instalaci, přípravě katalogu atd. atd. Jde prostě o velkou mezinárodní přehlídku klasického výtvarného umění, která je již svým způsobem raritou. A mně nezbývá než popřát: dámy a pánové, ať se špulky točí! Rototour!

Doc. Irena Mádlová, PhD.

Ceske Budejovice Intersalon, a constant with cross-border definition of the last years in the field of visual arts, is an important communication platform in the contemporary European social and cultural dimension. It is set up in a real organization of creators, who assumed in the period of existence the role of stimulating artistic creation.

The wide-ranging exhibitions offer an overview of representative samples of community art. Some are represented by artists who are in continuation of the aesthetic model oriented towards reality – figurative or non-figurative – others are noted in abstract art, with experimental, avant-garde accents, expression of the authors‘ inner life. In all the modalities there are meritorious achievements and this can be located in the proximity of the masterpiece.

At the same time, in an undisguised symbiosis with a knowledgeable audience, true consumers of contemporary art, the Fall Intersalon from Ceske Budejovice is emerging as an exhibition event of excellence.

Viorel Mărginean

Painter – Honorary member of the Romanian Academy

INTERSALON 2018

Salony a Intersalony Paříže minulého století – jako forma uvádění nekomformních výtvarných prací umělců objevených především prostřednictvím galeristů a sběratelů, často umělců – jsou, přinejmenším v příchuti romantizmu, předchůdců Intersalonů současných …

Také, po dvou desetiletí, fungujícího Intersalonu AJV realizovaného vždy v různých městech jižních Čech. Těchto dvaceti všechoborových Intersalonů se účastní více než tisíce pětiset umělců z dvaceti sedmi zemí světa! Každé z takto prezentovaných každoročních expozic salonních rozmanitostí témat, oboru a stylové vznešenosti využilo vždy osmdesát až ninet umělců výtvarné; běžně ze sedmi zemí Evropy, výjimečně z USA a Japonska. Každý z Intersalonů AJGV byl stále stále dokumentovaným katalogem fotografické reprodukce jednoho ze dvou vystavených autorů – účastníka expozice Salonu.

Procházet katalogy všech předchozích salonů, plné entuziazmu profesionality, je značně inspirativní a obohacující. Do konce je dost často patrný stylový, řemeslný a inovační posun opakovaně se zúčastněných autorů. Také proměňující se plejáda témat akceptovaných výtvarných zcene evropské a světové autentičnosti současné; v podobách přijatých modelů, znaků a struktur.Bez příjmu toliko módnosti a konformní spekulace! Etika osobitosti a originality naplněné přírodou vazbou obměňovaného vizuálního jazyka – umění interakcí, je profesionálně připravené. Tahle zjevná priorita je jistě dána I excelentní činností odborné poroty, posuzující výtvarné práce uchazečů expozice Intersalonu – formou respektované ateliérové​​profi – kompilace.

Nová kvalita Vnitřní. 2017, navozena až na znakový požadavek na čtvercový formát “zde název z katalogu” dílo uchastníka – uchazeče, posunula individuální bez – tématičnost expozice sama k rozdělu – pojetí indexové autenticity: tedy pevného symposia … some visitors of the Mariánské Gallery in České Budějovice where a joint exhibition demonstrated this nové znakové téma, vyjadřily při vernisáži zájem o sympoziální diskuse a odborné kunsthistoricky uskutečněné prohlídku expozice. Takový zájem veřejnosti dává Intersalonům do přistávek nové – inovativní životnosti a nabízí možnost neformálního z populárnění umělecké práce, která přináší nekonformní kvalitu – očekává se jako překvapení. Naturálně pojmenovat, až teoreticky určující je možnost procházet mezi díly jednotlivých autorů každé expozice těchto salonů a v duchu zařazovat instalované umělecké práce do jednotlivých stylových vymezení – s evidentními překryvy a inovacemi.

Je možné vidět i práci pozoruhodných techniků a sofistikujických obsahů, využitelných oblastí literatury, hudby, architektury, individuálního pojetí krajiny, elektrotechniky nebo tajemné imaginace. Pozoruhodné jsou i sochařské konstrukce naprosté současnosti a objekty vybavené metaforizujícími funkcemi. Zvláštní kouzlo, pro abstraktnem nespecifikovaného vnimatele, mají figurativní a racionalní umělecké dílo veristického charakteru. Také fotografické obrazy a archaické zázraky kamery obskury: okouzlují světelnou zvláštností a emotivním fantastičnem. Věříme, že kvalita Intersalon AJV bude zcela jistě vzrušena intelektuálně a vizuálně a bude tak stále zaujímat příznivě místo mezi ostatními akcemi v České republice a kulturními jedinečnostmi v českých Budějovicích.

Jaroslav Chobot